Autizmas ir vaikai

Daugybė vaikų turi autzmo požymių, nors jų tėvai to net nežino!

Svarbu žinoti, jog nėra dviejų ASS turinčių žmonių, kurių simptomai būtų absoliučiai vienodi. Vieniems simptomai išreikšti labai stipriai, tuo tarpu kitiems jie gali būti beveik nepastebimi. Vieno žmogaus, turinčio autizmo spektro sutrikimą, bendravimas su aplinkiniais ir elgesys gali labai stipriai skirtis nuo kito.

Dėl to, kad autizmo požymių “rinkinys” pas kiekvieną skirtingas, sunku tiksliai suprasti šį sutrikimą. Sužinoję šią diagnozę, bet nepažinę žmogaus, negalėsite pasakyti apie jį nieko, išskyrus tai, kad jis greičiausiai turi problemų su bendravimu ir socialine sąveika.

Autizmas – tai neurologinis raidos sutrikimas, kuris labiausiai paliečia kalbos ir bendravimo, socialinių įgūdžių ir elgsenos vystymąsi. Šis sutrikimas įtakoja tai, kad žmogus kitaip bendrauja, jaučia bei suvokia pasaulį.

– autizmas ne liga, juo nesergama
– autizmas neužkrečiamas
– kol kas nėra vaistų autizmo gydymui
– šis sutrikimas gali stipriai įtakoti gyvenimo kokybę
– tokia būklė tęsiasi visą gyvenimą
– šiam sutrikimui nėra būdingi tipiški išoriniai fiziniai bruožai

Esant genetiniam polinkiui į autizmą, negenetinių ar „aplinkos” veiksnių kiekis dar labiau padidina šią riziką. Geriausias šių autizmo rizikos veiksnių įrodymas apima įvykius prieš ir per gimimą. Jie apima vyresnį abiejų tėvų amžių pastojimo metu, motinos ligas nėštumo metu ir tam tikrus gimdymo metu buvusius sunkumus, ypač susijusius su deguonies trūkumo kūdikio smegenims laikotarpiais. Svarbu nepamiršti, kad šie veiksniai patys savaime nesukelia autizmo, jie kartu su genetiniais rizikos veiksniais šiek tiek padidina riziką.

Kiekvienas asmuo su autizmo spektro sutrikimu yra unikalus. Daugelio jų vizualinių menų, muzikos gebėjimai ir akademinis meistriškumas yra išskirtiniai. Apie 40 procentų jų turi vidutinius ar didesnius už vidutinius intelektinius gebėjimus. Iš tiesų, daug jų gali didžiuotis savo savitais gebėjimais ir netipiniu požiūriu į pasaulį. Kiti turi didelę negalią ir negali gyventi savarankiškai. Apie 25 procentus asmenų turi sunkumų bendraujant žodžiais, bet gali išmokti bendrauti kitomis priemonėmis.

Apie autizmą įspėjantys ženklai:

2 – 3 mėnesių kūdikis neužmezga dažno akių kontakto.
3 mėnesių nesišypso jums ir išgirdęs jūsų balsą.
6 mėnesių nesijuokia ar nedaro kitų linksmų išraiškų.
8 mėnesių neseka jūsų žvilgsnio, kai pažvelgiate į kokį kitą objektą.
9 mėnesių nepradeda guguoti. 1 metų nuolat neatsisuka į jus, kai ištariate jo vardą. 1 metų nereaguoja į savo vardą. 1 metų nemojuoja atsisveikindamas.
1 metų nežiūri į tai, ką jūs jam rodote. 16 mėnesių netaria jokio žodžio.
18 mėnesių nerodo į daiktus, kurie jį domina.
24 mėnesių netaria prasmę turinčios frazės iš dviejų žodžių.

Doll children background design with colourful letters spelling out Autism

as bendravimas ir socialinis sąveikavimas, mokymosi sunkumai, pojūčių problemos nereiškia, kad autisto gyvenimas kažkuo ypatingai prastesnis, nei „normalaus“ žmogaus. „Žmonės, visą gyvenimą buvę neurotipiniais, ima galvoti, kaip pasijustų, jeigu staiga prarastų savo įgūdžius. Bet iš tiesų reikia įsivaizduoti, kad tų įgūdžių niekada ir nebuvo, kad jiems būtų išsivystę kitokie įgūdžiai ir kitoks požiūris į pasaulį“.