Psichologinė kova su viršsvoriu

Kad įveikti apsukrų priešininką, reikia jį pažinoti!!!

Panašu, kad psichologinis viršsvorio aspektas – tai priklausomybė nuo maisto. Jos,
kaip ir kitų priklausomybių, su specialistų pagalba galima atsikratyti. Transformuoti ribojančius įsitikinimus, baimes ir negatyvias programas gali būti sudėtinga pačiam savarankiškai.
Tačiau, štai ką jūs galite padaryti.

1) Susirašykite sąrašą dalykų, kurie jums nepatinka jūsų išvaizdoje, o tuomet atsakykite į kelis klausimus:
– kodėl man tai nepatinka?
– su kuo aš save lyginu?
– išvardinkite visus atvejus, kai jūsų išvaizda tapo jūsų nesėkmės priežastimi;

2) Sudarykite sąrašą dalykų, kurie įvyktų, jeigu būtumėte be viršsvorio, kaip pasikeis jūsų gyvenimas. Tuomet, po kiekvieno sakinio dėkite kablelį ir pratęskite mintį, pridėdami žodelį „tačiau“.
Pvz. – Aš galėsiu vilkėti gražius drabužius, tačiau neturiu pinigų pasikeisti savo garderobą.
– Į mane atkreips dėmesį vyrai/moterys, tačiau aš jų bijau, nesu pasiruošęs/usi rimtiems santykiams;
– Galėsiu padaryti karjerą darbe, tačiau tai pareikalaus iš manęs daugiau atsakomybės, žinių, kurių man trūksta…

Štai tokiu būdu, atsakę į visus klausimus, galėsite pamatyti kam jums reikalingas jūsų svoris ir nuo ko jis jus saugoja. Tik tuomet, kai ši paslaptinga jūsų gyvenimo užsklanda šiek tiek nukris, galėsite pamatyti kas gi iš tikrųjų vyksta jūsų gyvenime. Taigi, viršsvoris taps ne problema, o uždaviniu. O kaip žinome, visi uždaviniai turi vienokį ar kitokį sprendimą. Ir tik nusprendę, kad norite atsikratyti savo „apsaugos“, galėsite savęs paklausti: „ką aš galiu padaryti, kad tapčiau lieknas/a?“

Dar yra toks terminas „mitybos elgsena“, kuri taip pat turi psichologines priežastis, kartu su fiziologiniais įpročiais.
Pavyzdžiui, jūs valgote ne todėl, kad alkanas, o todėl, kad esate įpratęs maitintis tris kartus per dieną, kaip tai darėte vaikystėje, tėvų namuose. Turite vidinę nuostatą, kad „taip reikia“. Dar viena nuostata, atsinešta iš šeimos, gali būti „negalima nieko palikti lėkštėje“. Tik štai mes pamirštame, kad laikai pasikeitė, dabar nebėra maisto trūkumo ir jo galima gauti bet kuriuo metu parduotuvėse, kai tuo tarpu tėvai gaudavo valgyti ribotą kiekį ir senesniais laikais kentė badmetį.

Kai kuriems žmonėms valgymas – kaip raminamieji vaistai. Valgymo procesas laikinai sumažina jų vidinę baimę ir nuslopina nerimą. Tėvai dažnai maitina vaikus būtent todėl. Pernelyg įnoringam vaikui paprastai duodama ko nors pavalgyti, kad jis nurimtų. Visa tai rodo, jog valgymo procesas gali turėti ir visai kitokią prasmę, negu vien alkio numalšinimas.

Egzistuoja tam tikros specialios programos, formuojančios sveiką mitybos elgseną, kai jūs nealinate savęs dietomis ir fiziniais pratimais, tačiau valgote pakankamai jums skanaus maisto, mėgaujatės juo ir patiriate džiaugsmą, o ne susierzinimą, kaip daugelis lieknėjančių per prievartą žmonių, kurie dažniausiai kamuojami depresijos, arba, blogiau – yra agresyvūs ir pikti.

REZIUME

Ką jūs bejaustumėte savo viršsvoriui, jis tikrai yra jums kažkam reikalingas ir atlieka kažkokią svarbią funkciją.
Dauguma metodikų orientuojasi į fiziologinius faktorius, tačiau vis tik psichologiniai yra esminiai svorio reguliavime ir harmoningo kūno formavime.

Kaip jau buvo minėta, viršsvoris svarbus mūsų emocijoms, streso išgyvenimui, savęs pozicionavimui, vaidmenų visuomenėje išlaikymui ir kt. Tai yra koreguojama psichoterapiškai.

Tik įsisąmoninus priežastį, smegenys „persijungs“ taip, kad svoris pats savaime pradės mažėti, nes jo jau nebereikės tai „svarbiai“ funkcijai/apsaugai atlikti, nes jūs pats tapsite savo emocijų ir psichologinės būsenos šeimininku.